PAS Facebook PAS Twiter Newsletter
PAS logo
  • AKTUALNOŚCI
  • LOKALNE ALARMY SMOGOWE
  • ZDROWIE
  • SMOG
  • KONTAKT
  • JAK WYGRAĆ ZE SMOGIEM?

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do zapisania się na listę  Kuriera Antysmogowego Polskiego Alarmu Smogowego.

Widząc wysyp informacji związanych z tematem smogu i dostrzegania jak trudno jest je śledzić, a także oddzielać sprawy istotne od nieistotnych, zdecydowaliśmy się na przygotowanie krótkiego, comiesięcznego przeglądu dla decydentów oraz liderów opinii. Otrzymasz w nim informacje, które w możliwie oszczędnej formie, przekażą jak najwięcej istotnych treści związanych z poprawa jakosci polskiego powietrza.

Polityka prywatności newslettera.

luty 2021
1. Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu Gościa Niedzielnego rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”.
2. Trwa akcja „Zobacz, czym oddychasz”, w której Polski Alarm Smogowy z pomocą sztucznych płuc pokazuje mieszkańcom miast i miasteczek, czym oddychają.
3. Komisja Europejska grozi Polsce pozwem za samochodowy smog.
4. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli, którą objęto sprzedawane w Polsce kotły.
5. Uchwały antysmogowe przyjęło już 14 województw.
6. W serwisie Patronite powstał profil portalu SmogLab.pl.
styczeń 2021
1.Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z przygotowywanej przez Światową Organizację Zdrowia listy najbardziej zasmogowanych miast Europy.
2. Prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej sprawdzili, czy krakowska uchwała antysmogowa wpłynęła na poprawę jakości powietrza w mieście.
3. Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera o poprawienie Programu Czyste Powietrze.
4. Trwa akcja #Zobaczczymoddychasz Polskiego Alarmu Smogowego.
5. Krakowski Alarm Smogowy przeprowadził wspólną akcję z Radiem Kraków, w której sprawdzano jakość powietrza w sześciu małopolskich miejscowościach.
6. Polski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary powietrza w Beskidach i na Podhalu.
7. Radni Oświęcimia chcą wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem.
grudzień 2020
1. Polski Alarm Smogowy przygotował nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Na szczycie niechlubnego zestawienia za 2019 rok znalazły się Nowy Targ i Pszczyna.
2. Trwa kampania Polskiego Alarmu Smogowego #Zobaczczymoddychasz. Kilkumetrowe płuca okryte białą tkaniną filtracyjną „oddychające” zanieczyszczonym powietrzem są ustawiane w centralnych miejscach polskich miast i miasteczek.
3. Pojawił się projekt zmian w prawie, który pozwoli wprowadzać Strefy Czystego Transportu (SCT).
4. Ruszyła trzecia edycja programu Biznes kontra smog.
5. PAS otrzymał nagrodę Zielonego Orła „Rzeczpospolitej” w kategorii „Organizacje Ekologiczne”.
6. Na koniec tego roku pełnego wyzwań chcielibyśmy przesłać Państwu moc serdecznych życzeń.
listopad 2020
1. Polski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię “Zobacz czym oddychasz”.
2. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).
3. Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak postępuje wymiana kopciuchów w gminach okalających Kraków.
4. Krakowski Alarm Smogowy wydał gazetę „Smog Express”.
5. Ruszyła akcja "Dobrze się składa, bo masz wpływ!".
6. Rozpoczęła się realizacja projektów w ramach programu grantowego Nasze Powietrze. To IV edycja programu, której operatorem jest Krakowski Alarm Smogowy.
październik 2020
1. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął nowy, ambitny Program Ochrony Powietrza.
2. Uchwałę antysmogową zyskało województwo pomorskie, gdzie radni sejmiku wojewódzkiego niemal jednogłośnie przyjęli nowe przepisy.
3. Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada m.in. utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), została przyjęta przez Senat.
4. We Wrocławiu odbył się poświęcony transportowi panel obywatelski.
5. Ruszyła kolejna, IV edycja programu „Nasze powietrze” organizowanego przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.
wrzesień 2020

1. W Małopolsce trwają prace nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapisy dokumentu zostały znacząco osłabione w czasie procedowania. To spotkało się z reakcją działaczy antysmogowych, ale też samorządowców.

2. Oczekiwanie uchwalenia ambitnego Programu ochrony powietrza zaznaczył także Polski Alarm Smogowy.
 
3. W województwie mazowieckim został przyjęty nowy Program ochrony powietrza.
 
4. Polski Alarm Smogowy przygotował pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają dać samorządom narzędzia do ograniczenia emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych.
 
5. W regionach śląskim i mazowieckim zaczną działać koordynatorzy regionalni Polskiego Alarmu Smogowego.
 
6. W najbliższym czasie do mieszkańców gmin okalających Kraków trafi „smogowa” gazeta w formie tabloidu.
sierpień 2020

1. Województwo świętokrzyskie przyjęło uchwałę antysmogową.

2. Radni mazowieckiej Podkowy Leśnej zdecydowaną większością głosów poparli obywatelskie projekty dwóch uchwał antysmogowych.

3. Przed drugą turą wyborów prezydenckich Polski Alarm Smogowy wysłał do kandydatów szereg pytań dotyczących ich planów związanych z czystym powietrzem.

4. W Małopolsce odbyły się konsultacje nowego programu ochrony powietrza. Dokument określi to, jak w najbliższych latach będzie wyglądać walka ze smogiem w województwie.

5. Eksperci Europejskiego Centrum Czystego Powietrza policzyli, jak wiele osób może uratować wdrożenie Programu ochrony powietrza dla Małopolski w różnych wariantach.

6. Wydawany przez Krakowski Alarm Smogowy portal SmogLab.pl od początku roku do lipca zarejestrował ponad milion odsłon.

czerwiec 2020

1. Program “Czyste Powietrze” od ponad miesiąca działa w nowej formie – prostszej i szybszej. Jednak wciąż są w nim niedociągnięcia, która wykluczają najuboższych z możliwości uzyskania wsparcia.

2. Z początkiem lipca weszły w życie nowe normy jakości dla sprzedawanego w Polsce węgla.

3. Polski Alarm Smogowy zlecił badania, których celem było określenie jak mieszkańcy największych polskich miast chcieliby rozwijać transport w mieście, co im przeszkadza, co liczy się najbardziej.

4. Trwa Akademia Czystego Powietrza.

maj 2020

1. Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji milionów kopciuchów odpowiadających za złą jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i startuje z nowymi zasadami.

2. Ruszyła Akademia Czystego Powietrza. To cykl webinariów, których celem jest podnoszenie wiedzy na temat dostępnych metod wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań związanych z ogrzewaniem i zaopatrywaniem budynków w energię.

3. W Małopolsce odbyły się konsultacja nowego Programu Ochrony Powietrza. W związku z nimi pojawił się apel o to, by władze województwa podjęły zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

4. Polski Alarm Smogowy zbadał stężenia dwutlenku azotu w Warszawie i Krakowie. Wyniki pokazują, że przy normalnym natężeniu ruchu samochodowego w niemal każdym punkcie Krakowa i Warszawy dopuszczalne normy stężenia tego zanieczyszczenia są przekroczone.

5. Pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące związków między zanieczyszczeniem powietrza i rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz śmiertelnością w przebiegu choroby COVID-19. 

luty 2020
  1.  Polski Alarm Smogowy zapytał najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów”. Dane nastrajają pesymistycznie.
  2. W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania źródeł zanieczyszczeń z ruchu drogowego metodą remote sensing.
  3.  Polski Alarm Smogowy ogłosił nowy program walki ze smogiem, w którym zawarł rekomendacje dotyczące kluczowych dla poprawy jakości powietrza działań.
  4.  Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak postępuje walka ze smogiem w Małopolsce.
  5.  Pod koniec stycznia jakość powietrza była w Małopolsce tak zła, że mieszkańcy pięciu podkrakowskich gmin złożyli do Wojewody Małopolskiego i Marszałka Małopolski wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Metropolii Krakowskiej.

 

 

grudzień 2019
  1. Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego.
  2. Polski Alarm Smogowy ustawił na Rynku w Oświęcimiu instalację płuc, które czernieją w miarę „oddychania” zanieczyszczonym powietrzem.
  3. Rybniccy działacze antysmogowi złożyli do Komisji Europejskiej skargę związaną z działaniem programu „Czyste Powietrze”.
  4. Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok.
  5. W kolejnych miastach pojawiają się postulaty wprowadzenia zakazów ogrzewania paliwami stałymi.
  6. Polski Alarm Smogowy we współpracy z Radiem Kraków prowadzi kolejną akcję pomiarów jakości powietrza w miejscowościach, gdzie nie ma stacji monitoringu.
  7. Ruszyła II edycja "Biznes kontra smog".
  8. Rząd poinformował, że zrealizował wszystkie postulaty PAS. PAS dementuje.
październik 2019
  1. Polski Alarm Smogowy we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną zorganizował przedwyborczą debatę, w której politycy ogólnopolskich komitetów wyborczych dyskutowali o walce ze smogiem.
  2. Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerzające uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej.
  3. Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego pilną reformę.
  4. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że obniży progi alarmowania i informowania o smogu.
  5. Premier Jarosław Gowin ogłosił nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów.
  6. Andrzej Guła wziął udział w organizowanej przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy konferencji poświęconej solidarności klimatycznej.

Archiwum Newsów

15.09.2019

wrzesień 2019 PAS

01.07.2019

lipiec 2019 PAS

30.05.2019

maj 2019 PAS

01.04.2019

Kwiecień 2019 PAS

01.03.2019

Marzec 2019 PAS

01.01.2019

Styczeń 2019 PAS

01.10.2018

Październik 2018 PAS

01.09.2018

Wrzesień 2018 PAS

01.07.2018

Lipiec 2018 PAS

01.06.2018

Czerwiec 2018 PAS

01.05.2018

Maj 2018 PAS


1 | 2

PAS logo
  • Aktualności
  • Lokalne Alarmy Smogowe
  • Zdrowie
  • Smog
  • Kontakt
  • Jak wygrać ze smogiem?
Realizacja: ArPoprostu